Publicon

Case Study

Nowa Papiernia odmienia miasto

Nowa Papiernia to pierwsze we Wrocławiu soft lofty, realizowane na Przedmieściu Oławskim w budynku XIX-wiecznej fabryki papieru, przez międzynarodowego dewelopera RED Real Estate Development. Nowa Papiernia - to jedyna w swoim rodzaju inwestycja zarówno pod względem lokalizacji, architektury, jak i unikalnego klimatu związanego z historią miejsca. Zanim zbytkowy budynek starej papierni został poddany projektowi rewitalizacji został wykorzystany jako przestrzeń do realizacji projektów kulturalnych. Działania realizowane pod hasłem „Nowa Papiernia odmienia miasto” wspierające kulturę i sztukę spotykają się z uznaniem wrocławian.

W ramach projektu jako pierwszy odbył się podzielony na dwa etapy konkurs fotograficzny „Nowa Papiernia odmienia miasto”. Jednym z głównych założeń projektu było odkrycie piękna wrocławskich kamienic, które zakurzyły czas i burzliwa historia miasta. Część pierwsza polegała na nadsyłaniu własnoręcznie wykonanych zdjęć, będących dokumentacją Przedmieścia Oławskiego w trzech kategoriach: architektura, krajobraz i natura. Spośród zgłoszonych fotografii jury wyłoniło 20 najlepszych prac. Autorzy zdjęć zakwalifikowali się do drugiego etapu - warsztatów fotograficznych. Spotkanie poprowadził znany fotograf Tomasz Tomaszewski - laureat wielu nagród fotograficznych, autor książek, współpracownik wielu znaczących magazynów, w tym od 20 lat National Geographic. Podczas warsztatów, które odbyły się w murach starej fabryki papieru, uczestnicy poznali tajniki profesjonalnego fotografowania. Pod czujnym okiem mistrza mogli doskonalić swoje umiejętności. Oprócz wiedzy teoretycznej - popartej wieloma ciekawymi anegdotami i wskazówkami - czekała ich część praktyczna. W wyniku całodniowych warsztatów powstał ciekawy materiał będący dokumentacją fotograficzną Przedmieścia Oławskiego.

Całość zakończył wyjątkowy wernisaż „Nowa Papiernia. Miejsce dla stuki”, połączony z wystawą zdjęć i wręczeniem nagrody - vouchera w wysokości 2 tysięcy złotych na zakup sprzętu fotograficznego - dla laureata drugiego etapu konkursu. Event, zorganizowany został przy współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej Akademii Sztuk pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W ramach spotkania odbył się przegląd twórczości polskich artystów - Andrzeja Jobczyka, The Krasnals czy Eweliny Sośniak. Wystawa mieszcząca się we wnętrzu zabytkowej fabryki papieru prezentowała prace wrocławskich plastyków, ale nie tylko.  Zawisły tam także fotografie Tomasza Tomaszewskiego, który już wcześniej zdołał oczarować wszystkich uczestników warsztatów. Wydarzenie odwiedziło kilkaset osób, co świadczy o jego popularności, a także ogromnym zainteresowaniu - wręcz zapotrzebowaniu - na tego typu kulturalne spotkania. Zaangażowanie uczestników zarówno w warsztaty, jak i wystawę było najlepszym dowodem na to, że warto inwestować w tego typu przedsięwzięcia, wspierając często rodzącą się pasję i umiejętności.